WORCESTER fourths secured a promotion play-off place after staying top of Worcestershire Cricket League Division 12 South East.

Ateeb Bashir (3-25) took a hat-trick and Faisal Zaib hit 60 not out in an eight-wicket triumph over Evesham thirds.

In the South West Division, Barnards Green thirds went top as they beat previous leaders Stourport fourths by 99 runs guided by Chris Ammonds (88).

Worcester Nomads thirds beat Bromyard thirds by six runs to move off the bottom at the expense of their hosts.

Scott Hodgetts (82) led Hallow Taverners to a six-wicket victory at Pedmore seconds in Division Six.

Rob Lanchbury-Thomas (67) helped Old Vigornians seconds chase down Cookley seconds’ 201-9 with 11 balls left for a five-wicket success.

Phil Mackie (2-31), Ian Robinson (2-30) and James Hayward-Meek (2-24) were the pick of the bowlers.  Aidan Thompson added 37 with the bat and Dan Wheeler 36 while Lanchbury-Thomas hit three sixes and six fours alongside George Hayward-Meek’s 35no.

In Division Seven, Cutnall Green beat Harvington by four wickets thanks to Zidaan Hussein’s 5-8 for his first five-wicket haul in senior cricket.

Martin Downes (95) and Sam Robinson (83) helped Division Eight table-toppers Birlingham outclass second-placed Bredon seconds in a 91-run success.

Jai Wickham (4-22) guided Martley seconds to the points against lowly Kempsey seconds.

Jordan Lewis (50) and Tom Hodgson (4-22) steered Division Nine leaders Droitwich Spa thirds to a 92-run win over visiting Himley fourths.

Jamie Reading-Widdett (73no) and Nick Pullan (53no) led second-placed Old Elizabethans thirds to a nine-wicket win against Ombersley thirds.

Ombersley were bowled out for 169 despite James Quinn’s four sixes in his 46 as Andrew Gandon took 3-22, Robin French 3-29 and David Harris 2-26.

OEs then chased down the runs in 29.5 overs.

West Malvern seconds beat Tenbury despite Nigel Payne’s 4-25 and 67 runs.

James Deeprose took 4-13 for Worcester thirds as they beat Alveley seconds by five wickets.

Simon Edmunds claimed 5-18 to help Himbleton seconds triumph against Stourbridge fourths by two wickets. In Division 10, Hallow Taverners seconds won by seven wickets against Malvern seconds.

Hanley Castle and Upton seconds beat Hagley thirds by 63 runs to move out of the bottom two with Will Barrell scoring 77 and George Lechmere 54.

Division 11 leaders Old Elizabethans fourths were thrashed by 208 runs at Old Halesonians.

OEs asked the hosts to bat first and were set 296-6 with Wassem Ali claiming 3-65.

The city side were then skittled for 88 in 28.1 overs with Yasein Baig (46no) top scoring.

RESULTS — DIVISION SIX

Alveley 134 a/o 3, Evesham 2nd 137-6 20. Evesham won by 6 wickets.

Belbroughton 2nd 155 a/o 2 B Hansford 55 - D Patel 4-33, Stourbridge 3rd 157-1 20 F Irfan 60*, B Brigdale 56*. Stourbridge won by 9 wickets.

Harborne 4th 256-6 20 I Powick 65, J Boukhobza 51, Enville 2nd 152 a/o 4. Harborne won by 104 runs.

Kidderminster 3rd 254-7 20 O Davenport 74, Oldswinford & SS CC 2nd 237 a/o 7. Kidderminster won by 17 runs.

Cookley 2nd 201-9 5 G Mills 52, Old Vigornians 2nd 202-5 20 R Launchbury-Thomas 67. Old Vigornians won by 5 wickets.

Pedmore 2nd 152 a/o 3, Hallow Taverners 153-4 20 S Hodgetts 82. Hallow Taverners won by 6 wickets.

DIVISION SEVEN

Barnt Green 3rd 285-4 6, Old Hill 3rd 287-6 20. Old Hill won by 4 wickets.

Kidderminster 4th 183 a/o 4 G Townes 57 - G Williams 4-42, Bartestree & Lugwardine 2nd 186-3 20 D Robinson 109*. Bartestree & Ligwardine won by 7 wickets.

Harvington 102 a/o 3 Z Hussein 5-8, Cutnall Green 105-6 20. Cutnall Green won by 4 wickets.

Highley 263-3 20 E Ward 101, JT Harvey 91, Bromyard 2nd 253 a/o 5 M Reece-Pitt 86 - S Polouse 4-53. Highley won by 10 runs.

Rushwick 2nd 98 a/o 1, Himley 3rd 100-0 20 D Taylor 53*. Himley won by 10 wickets.

Stourport 3rd 220 a/o 20 D Cook 73, Bromsgrove 4th 167-9 6 I Ingram 53. Stourport won by 53 runs.

DIVISION EIGHT

Astwood Bank 4th 87 a/o 2, Wyre Foresters 88-6 20. Wyre Foresters won by 4 wickets.

Burghill Tillington & Weobley 2nd 263-4 20 O Darke 88, R Knight 53*, Avoncroft 2nd 197 a/o 4 D Roke 86. Burghill, Tillington & Weobley won by 66 runs.

Birlingham 258-6 20 M Downes 95, S Robinson 83, Bredon 2nd 167 a/o 4. Birlingham won by 91 runs.

Alvechurch & Hopwood 2nd 197 a/o 20, Claverley 2nd 168 a/o 6 D Morris 54. Alvechurch & Hopwood won by 29 runs.

Cleobury Mortimer 280-3 20 B Griffiths 82*, J Manley 77*, S Evans 63, Eastnor 2nd 51 a/o 1. Cleobury Mortimer won by 229 runs.

Martley 2nd 166-9 20, Kempsey 2nd 120 a/o 5 J Wickham 4-22. Martley won by 46 runs.

DIVISION NINE

Droitwich Spa 3rd 188 a/o 20 J Lewis 50 - D Ross 4-36, Himley 4th 96 a/o 5 T Hodgson 4-22. Droitwich Spa won by 92 runs.

Ombersley 3rd 169 a/o 2 , Old Elizabethans 3rd 170-1 20 J Reading-Widdett 73*, N Pullan 53*. Old Elizabethans won by 9 wickets.

Romsley & Hunnington 2nd 58 a/o 1, Five Ways Old Edwardians 2nd 59-3 20. Five Ways Old Edwardians won by 7 wickets.

Stourbridge 4th 142 a/o 5 S Edmunds 5-18, Himbleton 2nd 144-8 20 S Munir 4-38. Himbleton won by 2 wickets.

West Malvern 2nd 185 a/o 20 N Payne 4-25, Tenbury 132 a/o 5 N Payne 67. West Malvern won by 53 runs.

Alveley 2nd 99 a/o 3 J Deeprose 4-13, Worcester 3rd 102-5 20. Worcester won by 5 wickets.

DIVISION 10

Cookhill 216-6 5 B Harris 65, O Ishtiaq 60, Halesowen 4th 218-5 20 B Dunn 72. Halesowen won by 5 wickets.

Malvern 2nd 97 a/o 2, Hallow Taverners 2nd 98-3 20. Hallow Taverners won by 7 wickets.

Hanley Castle & Upton 2nd 251-9 20, Hagley 3rd 188 a/o 7. Hanley Castle & Upton won by 63 runs.

Pershore 3rd 47 a/o 1 H Sharpe 6-4, Redditch Entaco 3rd 49-3 20. Redditch Entaco won by 7 wickets.

Harborne 5th 168-7 2 R Khambaj 60*, Stone 170-1 20 C Harler 71*. Stone won by 9 wickets.

DIVISION 11

Bewdley 3rd 262-4 7, Enville 3rd 263-8 20. Enville won by 2 wickets.

Chaddesley Corbett 3rd 238 a/o 20 W More-King 5-41, Belbroughton 3rd 189-6 7 W More-King 57, J Moorse 53. Chaddesley Corbett won by 49 runs.

Netherton 3rd 75 a/o 2 P Kalsi 5-27, Harborne 6th 77-6 20. Harborne won by 4 wickets.

Old Halesonians 296-6 20 J Matthews 88, M Arif 67, M Anees 64, Old Elizabethans 4th 88 a/o 5. Old Halesonians won by 208 runs.

DIVISION 12 NORTH

Cookley 3rd 237-7 20 L Sytybel 67 - M Smith 4-34, Enville 4th 155 a/o 5 J Surch 80. Cookley won by 82 runs.

Oldswinford & Stourbridge Social 3rd 130-7 20 P R Milner 61, Himley 5th 98 a/o 4 M Robertson 4-24. Oldswinford & Stourbridge Social won by 32 runs.

Coombs Wood 3rd 203-5 20 K Baker 116, Pedmore 3rd 120 a/o 4 K Sinton 4-27. Coombs Wood won by 83 runs.

DIVISION 12 SOUTH EAST

Evesham 3rd 105 a/o 1 A Bashir 3-25, Worcester 4th 106-2 20 F Zaib 60*. Worcester won by 8 wickets.

Feckenham 3rd 220-4 6 J Dean 82, A Hardy 77, Five Ways Old Edwardians 3rd 224-6 20 C Heath 116, I Garrett 60 - S Mitchell 4-31. Five Ways Old Edwardians won by 4 wickets.

Redditch Entaco 4th 80 a/o 2, Bredon 3rd 82-3 20. Bredon won by 7 wickets.

DIVISION 12 SOUTH WEST

Barnards Green 3rd 238-7 20, Stourport 4th 139-8 5. Barnards Green won by 99 runs.

Worcester Nomads 3rd 130 a/o 20, Bromyard 3rd 124 a/o 6. Worcester Nomads won by 6 runs.

Tenbury 2nd 159 a/o 20 T Dickinson 71, Rushwick 3rd 153-6 7 R Tolley 54. Tenbury won by 6 runs.